המכון ללימודי השואה בחיפה

"עם שאינו יודע את עברו,

ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל"

(יגאל אלון)

המכון ללימודי השואה בחיפה עוסק בסיפורה של התקופה הנוראה מכל בתולדת העם היהודי.

בראש סדר העדיפויות, העמיד המכון כמטרה ללמד את נושא השואה ומשמעותה בקרב הדור הצעיר בבחינת "נזכור ולא נשכח".

כדי לעשות כן, המכון פיתח ועודנו מפתח כלים חינוכיים המסייעים להנחיל את סיפורה של השואה בכלל ואת סיפורם של שישה מיליון הניספים, על חייהם העשירים והמגוונים מלאי היצירה והעשייה, חיים שנכדו, אותם אנו מצווים לזכור ולא לשכוח.

כיום, ולאור פיתוחי הטכנולוגיה, המכון מעוניין לבצע פרויקט שימור רחב היקף של החומרים הקיימים, אשר מצויים באמצעים "פחות טכנולוגיים" כגון קלטות, עיתונים וספרים.

בנוסף, ולאור "שנת הקורונה" שכל מדינת ישראל "חוותה", הובן כי החומרים שהיו עד כה נחלת המבקרים במוזיאונים או במכונים השונים, צריכים להפוך להיות נחלת הכלל, באמצעות צפייה מרחוק. לכן, במכון עתידים להתחיל בפרויקט של הקמת "מוזיאון וירטואלי", שיאפשר לציבור הרחב להיכנס בזמנו החופשי למוזיאון, ולהשתתף במסע וירטואלי בחדרי המוזיאון, לקרוא את הסיפורים של הקורבנות והניצולים, ואפילו לשמוע הרצאות שונות שהועברו בעבר במוזיאון ו/או יעוברו בעתיד ויוסרטו.

לבסוף, ומאחר ובכל שנה אנו מאבדים יותר ויותר ניצולי שואה, ואיתם אנו מאבדים את הסיפורים והמורשת של הנושא, המכון רוצה למפות את כל ניצולי השואה בעיר, להגיע לכל אחד ואחד מהם, לשבת ולשמוע את הסיפורים, ובסופו של תהליך קצר, להוציא עבור כל ניצול שואה ספר.

הקרן לחיפה, יחד עם המכון ללימודי השואה בעיר חיפה, פונה בקול קורא לכל אדם ו/או ארגון, המעוניינים לקחת חלק בחלק או בכל הפעילויות הללו, כדי להנציח את זכר השואה ולעזור בשימורו.