בית הכנסת "הדרת קודש"

בית הכנסת הדרת קודש, עומד (כיום נטוש) ברח' מעלות הנביעים 9, שבחיפה. 

בית הכנסת תוכנן על ידי האדריכלים בנימין אוראל ויחזקאל זוהר, ושעריו נפתחו בשנת 1933. כיום, עומד בית הכנסת נטוש, כאשר המצבו החיצוני והפנימי רעוע, והוא זקוק לשיפוץ ושימור מסיביים. 

בית הכנסת הקיים כיום – אשר במצבו יכול להיחשב כ"שריד" של בית כנסת – נבנה על חורבות בית כנסת קדום, אשר לפי המסורת היהודית נבנה עוד בעשור הראשון השל המאה ה-20, ויש האומרים כי הרבי נחמן מברסלב אף התפלל בו עוד במאה ה-17.
מלבד היותו אתר חשוב מבחינה דתית, הרי שבעבר גם היה אתר אסטרטגי חשוב, עת שימש מבצר ומקום מפלט לפליטים שגורשו בתקופה העותמנית.

גורמים רבים הקשורים למסורת היהודית (כגון הרבנות הראשית בחיפה, חברת קדישא בחיפה וכן הישיבה הראשונה של "תפארת ישראל", החלו את דרכם בבית הכנסת, וראו בו ככתובת לכל יהודי חיפה להתאסף בתקופות שמחה, חגים ושבתות, וכן אירועי ציבור משמעותיים. 

לימים, בית הכנסת גם שימוש ללימודים עבור המחזור הראשון של בית הספר הריאלי העברי, אשר אחד מבוגריו היה יעקב דורי, הרמטכ''ל הראשון של צה"ל. 

כיום, מקדמת הקרן לחיפה, יחד עם עמותת בית הכנסת ובתמיכה של עיריית חיפה וגורמים רבים אחרים, את שימור בניין בית הכנסת ושיפוצו. המטרה המשותפת היא לא רק להקים את בית הכנסת מחדש, אלא גם להקים חדר זכרון והנצחה למתפללים בבית הכנסת, כמו גם להקים מרכז מבקשים למורשת בית הכנסת בכלל, והשפעתו על חיפה בפרט. 

הצורך בשימור ושיפוץ דחופים של בניין בית הנכסת לא חמקה מעיניהם של מכובדים רבים, לרבות ראש עיריית חיפה, הרב הראשי לישראל, רב הכותל המערבי, רב היישוב ניר עציון, רב העיר כרמיאל, וכן רבים ומכובדים אחרים. 

הקרן לחיפה, בשיתוף עמותת בית הכנסת וכן כלל המכובדים שתומכים במהלך, פונים בבקשה לעזרה בשיקום ושיפוץ בית הכנסת.

צילומים מאת עומרי טלמור